Ez a kérdés évről évre sok utazóban felmerül, és a Ramadan körüli bizonytalanság gyakran elriasztja a turistákat. De vajon tényleg van ok az aggodalomra?
Őszintén szólva, szerintem nem. Sok kérdőjel és tévhit kering erről a szent hónapról, pedig valójában csak annyiról van szó, hogy a muszlimok napközben nem esznek és nem isznak. Ez sokaknak elsőre ijesztőnek tűnhet, de ha jobban belegondolunk, nem is annyira szokatlan – gondoljunk csak az egyre népszerűbb intervall böjtre, amelynek célja a testi-lelki megtisztulás és az önfegyelem erősítése.
A leggyakoribb kérdés, amit hallok: „Fogunk tudni enni?” A válasz: Igen, természetesen! Csak meg kell érteni, hogy mi is a Ramadan, és hogyan hat a mindennapi életre.
Mit jelent a Ramadan?
A Ramadan az iszlám öt pillérének egyike, és az iszlám naptár legszentebb hónapja. A holdcikluson alapul, ezért évente változik a kezdete és vége. A muszlimok úgy hiszik, hogy ebben a hónapban jelent meg Gábriel arkangyal Mohamed prófétának (Kr. u. 610-ben), és kinyilatkoztatta neki a Koránt.
A Ramadan azonban nem csak a böjtről szól. Lelki jelentősége is van: az éhség és a szomjúság átélése segít megérteni, milyen nehézségekkel küzdenek azok, akiknek nem mindig jut elegendő étel vagy tiszta ivóvíz. A nélkülözés által tudatosabbá válunk, és ez az elmélkedés, a jámborság és a személyes fejlődés különleges időszaka.

Hogyan zajlik a böjt?
A hívők hajnaltól napnyugtáig tartózkodnak az evéstől, ivástól, dohányzástól és az intim kapcsolatoktól. A böjt célja az empátia erősítése, az önfegyelem gyakorlása és a lelki megtisztulá.
A böjt megtörésének időpontját ftournak nevezik, és napról napra változik, mivel a napnyugvás idejéhez igazodik. Kivételt képeznek a böjt alól az idősek,a terhes nők, a betegek, az utazók, és a menstruáló nők.
A Ramadan alatt kiemelt szerepet kap a megbékélés, a jócselekedetek és a jótékonykodás, amelyek a közösség támogatását és az önzetlenséget szimbolizálják. A hónap végén az Eid al-Fitr ünneppel zárul, amely a böjt megtörését és a hálaadás idejét jelenti a muszlimok számára.
Mire kell figyelni utazóként?
Nyitvatartás és étkezés
Üzletek: A helyi üzletek és piacok gyakran korábban zárnak (röviddel napnyugta előtt), vagy megváltoztatják a nyitvatartásukat. A helyiek által lakott területeken előfordul, hogy 1-1 bolt vagy étterem teljesen bezár erre az időszakra, de a turisztikai negyedekben továbbra is nagyjából zavartalanul folyik minden.
Étkezési lehetőségek: Az éttermek nagy része napközben is nyitva van a turisták számára, különösen a szállodákban és a turisztikai övezetekben. Figyeld meg, ahogy az éjszaka felpezsdül, miután elfogyasztották a “reggelit”. 23:00 óra környékén a többnyire helyiek által látogatott kávézók megtelnek, a tengerparti élet felpezsdül – az éjjel nappallá, a nappal éjjellé változik.
FUN FACT: Tavaly (2024-ben) németet tanítottam egy helyi nyelviskolában. Ramadan alatt 19:00 óra helyett 21:00-kor kezdődtek az esti órák, 23:30-ig. Amikor sétáltam az intézmény felé, nagyon csendes volt minden, hazafele viszont már tele volt élettel minden. Az esti csoport sokkal élénkebb volt, mint akik a délelőtti óráimra jártak. Nagyon hálás vagyok a diákjaimnak, rengeteget meséltek, hogy zajlik náluk otthon ez az idöszak.

Kirándulások és programok
– A Ramadan alatt is **foglalhatsz programokat** és kirándulásokat, kivéve az **Eid al-Fitr** ünnepének napjain, amikor a helyiek a szeretteikkel ünnepelnek. Mi is szeretnénk megadni kollégáinknak a lehetőséget a pihenésre, ezért ezekre a napokra **mi sem fogadunk foglalásokat**.
Személyes véleményem: Utazz a Ramadan idején!
Marokkóba utazni a Ramadan idején egyedülálló élmény. A hagyományos szokások és a spirituális légkör keveréke egy különleges utazást ígér, ahol Marokkó egy másik oldalát ismerheted meg. Az egyébként nyüzsgő városok lelassulnak, és átjár a helyiek kitartása, ereje és állóképessége. Ha nyitott vagy rá, garantáltan megváltozik a nézőpontod és a kultúrához való hozzáállásod.
Ajánlásom
Válaszd inkább a nagyobb városok felfedezését: élvezd a kulturális látnivalókat és a történelmi helyszíneket.
Válassz napos, félnapos kirándulásokat: ideálisak a környék felfedezésére anélkül, hogy hosszú utakat tennél meg.
Élvezd a tengerparti pihenést: a nyugalmat és a jó időt a tengerparton tökéletesen kiélvezheted – tömeg nélkül.
Kerüld a többnapos sivatagi túrákat: ebben az időszakban én nem ajánlom. Fontosnak tartom tiszteletben tartani kollégáim hitét és böjtjét, és bár ugyanazzal a lelkesedéssel vezetnék a túrákat, mint máskor, ebben az időszakban több pihenésre van szükségük.